Drezno Jarmark Bożonarodzeniowy

Drezno Jarmark Bożonarodzeniowy

 

Szukasz pomysłu na prezent na Boże Narodzenie? Kliknij i sprawdź tutaj – ponad 200 tanich i oryginalnych prezentów dla każdego.

Sprawdź także kalendarze adwentowe 2023 – kliknij.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie jest jednym z największych w Niemczech i bardzo urokliwy, czuć tutaj potężną dawkę magii świąt. Jeśli wybierasz się właśnie do Drezna to czeka Cię niesamowita przygoda, ponieważ tutaj znajdziesz aż 9 różnych jarmarków. Ale najbardziej przyciąga uwagę ten główny Jarmark bożonarodzeniowy Striezelmarkt w Dreźnie, który jest najstarszym w Niemczech. Jarmarki Bożonarodzeniowe w Niemczech są bardzo popularne, to właśnie oni zaczęli naśladować austriackie jarmarki z XIII wieku i dzięki nim co raz więcej miast organizuje takie właśnie jarmarki u siebie. Można je spotkać w Holandii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach, Litwie, Estonii, Skandynawii i wielu innych krajach Europy.

Adres oraz godziny otwarcia Drezno Jarmark Bożonarodzeniowy

Dokładny adres głównego jarmarku bożonarodzeniowego Striezelmarkt to Altmarkt 22
01067 Dresden
i czynny jest w godzinach:

23.11.2022 od godz.16 do 21
24.11. do 23.12.2022, codziennie od godz.10 do 21
24.12.2022 od godz.10 do 14

Dostać się można transportem publicznym:

Altmarkt: 1, 2, 4

Prager Straße: 7, 8, 9, 11, 12, 62

Pirnaischer Platz: 1, 2, 3, 4, 7, 12, 75

Postplatz: 1, 2, 4, 7, 8, 9, 11, 12, 62, 94

Gdzie znaleźć najlepsze miejsca parkingowe? Poniżej adresy, tak abyście mogli w miarę łatwo i bez problemu trafić na jarmark.

Altmarkt – Galerie: frei 209

Altmarkt: frei 223

Frauenkirche / Neumarkt: frei 160

Pozostałe Jarmarki Bożonarodzeniowe w Dreźnie.

Z racji, że miasto Drezno jest bardzo dużym miastem, znajduje się tutaj aż 9 różnych jarmarków bożonarodzeniowych. Lista wszystkich jarmarków wraz z adresami oraz godzinami otwarcia:

  • Jarmark Augusta przy Hauptstraße
    Godziny otwarcia
    24.11.2022 do 08.01.2023
    poniedziałek do czwartek od godz. 11 do 21
    piątek od godz. 11 do 22
    sobota od godz. 10 do 22
    niedziela od godz. 10 do 21

    Miejsca parkingowe
    Haus am Zwinger: frei 141
    Parkhaus Mitte: frei 304
  • Jarmark Neustädter Gelichter
    Alaunstraße 36-40
    01099 Dresden
  • Jarmark bożonarodzeniowy przy Kościele Marii Panny
    Neumarkt
    01067 Dresden
    godziny otwarcia
  • Jarmark Hüttenzauber na placu Postplatz
    Postplatz
    01067 Dresden
  • Jarmark bożonarodzeniowy na Prager Straße
    Prager Straße
    01067 Dresden

Co kupimy na jarmarku bożonarodzeniowym?

Będąc na jarmarku bożonarodzeniowym aż szkoda nie kupić jakiejkolwiek pamiątki. Znajdziemy tam mnóstwo różnych świątecznych dekoracji, własnoręcznie robionych gadżetów świątecznych, a także wiele ciepłych napojów. NA jarmarku dostać można dosłownie dużo więcej i dużo bardziej oryginalnych ozdób świątecznych niż w sklepach i w korzystniejszych cenach. Znajdziemy tam także lokalne specjały kulinarne, a także lodowiska czy wesołe miasteczka.

A może by tak zostać dłużej i pozwiedzać?

Drezno znajduje się blisko granicy Polski, dzięki czemu staje się najpopularniejszym kierunkiem Polaków, którzy chcą zobaczyć ten przepiękny jarmark bożonarodzeniowy. Miasto jest bardzo duże, z aglomeracją zamieszkuje je ponad 1 milion osób. Jest także bardzo atrakcyjne z przepięknym rynkiem, a także innymi wieloma atrakcjami. Dlatego warto też zostać tutaj chociażby na weekend, aby widzieć jarmark w nocy, gdy już będzie pięknie rozświetlony. Drezno Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się od 1434 roku co czyni go najstarszym w Niemczech i przyciąga najwięcej turystów w okresie zimowym. Więc jeśli zamierzasz zarezerwować hotel na nocleg, to możesz mieć spore problemy, dlatego trzeba to robić jak najwcześniej. Pamiętaj także, że ceny im bliżej jarmarku, tym będą zdecydowanie wyższe.

Wycieczka na weekend na Jarmark Bożonarodzeniowy Drezno?

W internecie możemy natknąć się na biuro funclub oferujące w ciekawej cenie wyjazd na weekend na dwa dni w cenie 239 zł za osobę. Wyjazdy są organizowane z wielu większych polskich miast, dlatego warto też skorzystać z takiego wyjazdu, aby poznać także ciekawych ludzi i przy okazji zwiedzić miasto. Co oferuje biuro podróży w trakcie takiej wycieczki? Przeczytaj poniżej:

Zbiórka w godzinach porannych zgodnie z rozkładem i przejazd do Drezna. Spacer po zabytkowej starówce w trakcie którego zwiedzimy m.in Zwinger – zaliczany do najbardziej znaczących budowli baroku, kompleks wzniesiony na życzenie Fryderyka Augusta Mocnego, który w jego założeniach miał dorównać rzymskiemu Koloseum. W skład kompleksu wchodzą: Galeria Malarska Dawnych Mistrzów, Nymphenbad, brama Kronentor ze swoimi Galeriami, następnie obejrzymy Operę Sempera na Placu Teatralnym. W dalszej części programu zwiedzanie Frauenkirche – drugiego największego (po katedrze w Strasburgu) budynku wzniesionego z piaskowca.
Po zwiedzaniu miasta zaprosimy Państwa do spędzenia czasu wolnego na terenie Jarmarków Bożonarodzeniowych.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Dreźnie – Drezdeński Striezelmarkt to najstarszy i jeden z największych w Niemczech jarmarków bożonarodzeniowych, którego nazwa pochodzi od Strietzel, czyli słynnej oryginalnej, drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej. Na terenie jarmarku nasi turyści będą mogli obejrzeć z bliska licząca 14 metrów wysokości, bożonarodzeniowa piramidę, a także wziąć udział w niepowtarzalnym Święcie Strucli, podczas którego od Zwinger do Striezelmarkt odbywa się pochód z olbrzymią struclą, która zostaje rozdawana zgromadzonym. W namiotach na ternie parku odbywają się pokazy teatralne o tematyce świątecznej i koncerty – ok. 150 występów i spektakli każdego dnia. Serdecznie zapraszamy do Drezna z Funclubem.

Artykuł: „Drezno Jarmark Bożonarodzeniowy 2022”

Przeczytaj także:

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków i – często jednodniowych – jarmarków, które dawały mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i potrzeby zimowe na początku zimnej pory roku. W XIV w. powstał zwyczaj zezwalania rzemieślnikom, takim jak wytwórcy zabawek, wikliniarzy czy cukiernicy, na rozstawianie na rynku straganów z drobnymi przedmiotami dawanymi dzieciom na Boże Narodzenie; były też stragany z pieczonymi kasztanami, orzechami i migdałami. W 1296 r. kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu”, aby zaopatrywać ludność wiedeńską. Pierwsza wzmianka o rynku św. Mikołaja w Monachium pochodzi z 1310 roku. W 1384 r. król Wenzel dał miastu Budziszyna prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów.