Jarmark Bożonarodzeniowy Bydgoszcz godziny otwarcia

Jarmark Bożonarodzeniowy Bydgoszcz godziny otwarcia

 

W sobotę, 18 listopada 2023 rozpocznie się Bydgoski Jarmark Świąteczny

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy Bydgoszcz godziny otwarcia od 18 listopada do 23 grudnia, na moście Staromiejskim, placu Teatralnym oraz Starym Rynku. Możesz ogrzać się czekoladą, grzanym winem lub tradycyjnym barszczem. W zestawie są też pierogi, krokiety, gęś i wędzona ryba. Są też sery, wędliny, miody, dżemy i przyprawy. Niektóre stoiska mają również stoły. Dla wygody odwiedzających, w pobliżu punktów gastronomicznych umieszczono grzejniki gazowe.

  • niedziela  – czwartek: godz. 13.00 -20.00
  • piątek, sobota: godz. 13.00 – 21.00
  • Zimowe miasteczko: codziennie od godz. 13.00 do ostatniego klienta.

Co ciekawego znajdziemy na jarmarku w Bydgoszczy? Jarmark Bożonarodzeniowy Bydgoszcz godziny otwarcia

Jarmark Bożonarodzeniowy Bydgoszcz posiada bardzo bogatą ofertę dekoracji i ozdób choinkowych można zobaczyć na licznych tu zgromadzonych stoiskach, ale to nie wszystko. Targi to tylko 28 domów dla sprzedawców, w tym wystawców z całej Polski. Na moście Staromiejskim powstanie 14 domów, a pozostałe 14 na Starym Rynku. Z Zakopanego można kupić oscypki, różne konfitury, soki i syropy. Są też stoiska z wędlinami, dziczyzną, pierogami z gęsi, kapustą i grzybami. Miłośnicy słodyczy znajdą tu także miody pitne, naleśniki, gofry, czekoladowe paluszki jabłkowe i różne odmiany jabłek. Są też piwa regionalne, grzane wino, barszcz, bigot i golonka.

Na innych straganach można znaleźć również wyroby rękodzieła, czapki, szaliki, biżuterię artystyczną z kamieni naturalnych, wiele ozdób i ozdób choinkowych. Jeśli szukasz kosmetyków, to jest wiele różnych rodzajów kremów, zestawów upominkowych, kosmetyków wegańskich, mydeł, świec, maseł i wielu innych ciekawych produktów.

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków i – często jednodniowych – jarmarków, które dawały mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i potrzeby zimowe na początku zimnej pory roku. W XIV w. powstał zwyczaj zezwalania rzemieślnikom, takim jak wytwórcy zabawek, wikliniarzy czy cukiernicy, na rozstawianie na rynku straganów z drobnymi przedmiotami dawanymi dzieciom na Boże Narodzenie; były też stragany z pieczonymi kasztanami, orzechami i migdałami. W 1296 r. kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu”, aby zaopatrywać ludność wiedeńską. Pierwsza wzmianka o rynku św. Mikołaja w Monachium pochodzi z 1310 roku. W 1384 r. król Wenzel dał miastu Budziszyna prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów.

Przeczytaj także: