Jarmark Bożonarodzeniowy Łódź

Jarmark Bożonarodzeniowy Łódź

 

Szukasz pomysłu na prezent na Boże Narodzenie? Kliknij i sprawdź tutaj – ponad 200 tanich i oryginalnych prezentów dla każdego.

Sprawdź także kalendarze adwentowe 2023 – kliknij.

Jarmark bożonarodzeniowy na Piotrkowskiej w Łodzi rozpocznie się już 3 grudnia i potrwa do 23 grudnia

Ponownie zresztą jak co roku zawita Jarmark Bożonarodzeniowy Łódź, który znajdować się będzie na ul. Piotrkowskiej i Pasażu Schillera. Jeśli chcesz poczuć magię świąt i klimatyczny zapach choinek, pysznych potraw, to z pewnością musisz odwiedzić te urocze miejsce. Jarmarki świąteczne oferują nam wszystkim zrobienie Bożonarodzeniowych zakupów w jednym miejscu. Można zaopatrzyć się tu w wędliny, miody pitne, a także kupić prezenty dla najbliższych i świąteczne dekoracje.

Kiedy zaczyna się Jarmark? Jarmark Bożonarodzeniowy Łódź godziny otwarcia

Dla tych co nie mogą się doczekać jarmarku, mogą wybrać się na inne tego typu jarmarki w Polsce. 19 listopada otwiera się jarmark w Bydgoszczy, dzień wcześniej w Katowicach – warty uwagi. Natomiast w Łodzi zaczyna się 26 listopada 2022 o godzinie 12 i potrwa do 23 grudnia 2022. Czynny będzie od Poniedziałku do piątku 12:00- 20:00 oraz Sobota – niedziela 12:00- 21:00. Zlokalizowany jest na al. Leona Schillera w Pasażu Schillera, wstęp bezpłatny.

Co znajdziemy na Jarmarku w Łodzi?

Jarmark Bożonarodzeniowy Łódź zaoferuje szeroką ofertę od wystawców i obejmować będą produkty głównie związane ze świętami. Znajdziemy tu ozdoby choinkowe, dekoracje świąteczne. naturalne produkty, różnego rodzaju smakołyki, ale nie tylko. Domki handlowe będą oferowały także wędliny z domowej wędzarni, które są zdecydowanie smaczniejsze od tych z marketów. Dla osób lubiących egzotyki znajdziemy tu oliwki, suszone pomidory, pesto, baklava, chałwa, sahe. Osoby gustujące w naszych polskich produktach znajdziemy tu jaja wiejskie, chleby na zakwasie, grzane wina korzenne, miody smakowe i wiele innych smacznych produktów.

Co ciekawego podczas Jarmarku?

Jak co roku na tego typu jarmarkach będzie mnóstwo atrakcji nawiązujących do świąt Bożego Narodzenia, ale także inne interesujące atrakcje. Jak zwykle najbardziej widowiskowe będą Iluminacje na ulicy Piotrkowskiej oraz choinka na Placu Wolności. W tym roku zawita również świąteczna ciężarówka Coca Cola w piątek 16 grudnia o godzinie 15:00. Organizatorzy zaoferują także różne sztuki artystyczne, bajkowa wioska, pokazy taneczne, teatralne oraz kolędy. Jesteśmy pewni, że nie będziecie się nudzić podczas Jarmarku, który zawita tego roku do Łodzi w magicznym zestawieniu iluminacji, choinki oraz tradycyjnych drewnianych domków.

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków i – często jednodniowych – jarmarków. Dawały mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i potrzeby zimowe na początku zimnej pory roku. W XIV w. powstał zwyczaj zezwalania rzemieślnikom, takim jak wytwórcy zabawek, wikliniarzy czy cukiernicy, na rozstawianie na rynku straganów z drobnymi przedmiotami dawanymi dzieciom na Boże Narodzenie; były też stragany z pieczonymi kasztanami, orzechami i migdałami. W 1296 r. kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu”, aby zaopatrywać ludność wiedeńską. Pierwsza wzmianka o rynku św. Mikołaja w Monachium pochodzi z 1310 roku. W 1384 r. król Wenzel dał miastu Budziszyna prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów.

Przeczytaj także: