Jarmark Bożonarodzeniowy Lublin

Jarmark Bożonarodzeniowy Lublin

Święta coraz bliżej, więc ten post będzie trochę świąteczny. Okres przedświąteczny to czas tradycyjnych jarmarków i jarmarków, na których mieszkańcy mogą kupić tradycyjne produkty, rękodzieło, smakołyki, a także upominki dla najbliższych. kocham. Odbywają się one w wielu miastach i miasteczkach naszego regionu. Wydarzenia tego weekendu to m.in.
w Kazimierzu Dolnym, Zamościu i Opolu Lubelskim.

W dniach 16-17 grudnia na lubelskim rynku odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy 2023 w Lublinie.

Szukasz pomysłu na prezent na Boże Narodzenie? Kliknij i sprawdź tutaj – ponad 200 tanich i oryginalnych prezentów dla każdego.

Sprawdź także kalendarze adwentowe 2023 – kliknij.

Dziś na rynku Opola Lubelskiego można podziwiać występ solistów Opolskiego Domu Kultury, Papieską Wigilię ze słodkimi upominkami oraz skosztować bożonarodzeniowego barszczu przygotowanego przez gospodynie z Ożarowa Pierwszego „Nasza Barć”. Wśród wystawców są m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku, Koło Gospodyń Wiejskich, Zagroda Rybacka Ermitaż, Zakład Karny w Opolu Lubelskim czy Gospodynie oferujące rękodzieło, fryzury, a nawet szycie. Targi potrwają do jutra.

Jarmark Bożonarodzeniowy Lublin godziny otwarcia

Zakupy to jednak nie wszystko. W sobotę na mieszkańców czeka wiele atrakcji. Świąteczne koncerty odbędą się na scenie ustawionej przed ratuszem. Otrzymasz również bezpłatną choinkę. Liczba ofiarowanych drzew jest jednak ograniczona. W sumie będzie ich sto. Rozdawane będą o godzinie 14:00. – Choinkę mogą dostać pierwsi chętni – przyznaje Dariusz Donica, dyrektor wydziału promocji i turystyki urzędu marszałkowskiego.

Na deptaku odbędzie się również pokaz lodowy, czyli pierwszy w Lublinie występ rzeźb lodowych. Stworzenie rzeźby z gigantycznych bloków lodu zajmie artystom cztery godziny. – Efektem prac będzie wielki tron stojący przed ratuszem – dodał Donica.

Targi potrwają do 23 grudnia. Stoiska czynne będą codziennie od 10:00 do 18:00.

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków i – często jednodniowych – jarmarków. Dawały mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i potrzeby zimowe na początku zimnej pory roku. W XIV w. powstał zwyczaj zezwalania rzemieślnikom, takim jak wytwórcy zabawek, wikliniarzy czy cukiernicy, na rozstawianie na rynku straganów z drobnymi przedmiotami dawanymi dzieciom na Boże Narodzenie; były też stragany z pieczonymi kasztanami, orzechami i migdałami. W 1296 r. kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu”, aby zaopatrywać ludność wiedeńską. Pierwsza wzmianka o rynku św. Mikołaja w Monachium pochodzi z 1310 roku. W 1384 r. król Wenzel dał miastu Budziszyna prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów.

Przeczytaj także:

Jarmark Bożonarodzeniowy w Lublinie to jedno z najbardziej kultowych wydarzeń, które odbywają się w stolicy regionu lubelskiego podczas okresu przedświątecznego. To tradycyjne świąteczne spotkanie, które przyciąga wiele osób z różnych stron Polski i Europy. W ciągu kilku dni miasto zamienia się w magiczne miejsce, wypełnione zapachem cynamonu, goździków, pierników i gorącego wina, a także wspaniałym kolorem i atmosferą radości.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Lublinie to jedno z najstarszych i najbardziej znanych przedświątecznych wydarzeń w Polsce. Co roku odbywa się on w centrum miasta, na Placu Litewskim, gdzie zawsze tłumnie gromadzą się miłośnicy świątecznej atmosfery. Jarmark rozpoczyna się zazwyczaj w drugiej połowie listopada i trwa aż do Wigilii.

Magiczne miejsce?

Podczas Jarmarku, miasto staje się miejscem, gdzie można zobaczyć i poczuć całą paletę świątecznych atrakcji. Przechadzając się po placu, można podziwiać tradycyjne stoiska z rękodziełem, ozdobami choinkowymi i różnorodnymi gadżetami świątecznymi. Przygotowane przez wystawców, ręcznie robione dekoracje, biżuteria i ozdoby, przyciągają uwagę swoim pięknem i oryginalnym wyglądem. Na stoiskach można znaleźć również pyszne przysmaki, takie jak tradycyjne pierniki, opłatki, oscypki, kiełbaski i wiele innych specjałów kulinarnych, które z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Najwięcej uwagi jednak przyciąga tradycyjny jarmarkowy klimat. Głównym punktem programu są występy zespołów ludowych, chórów i zespołów muzycznych, które wykonują tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe. Wszystko to w otoczeniu tysięcy świecących lampek i migoczących światełek, które tworzą niepowtarzalną atmosferę i wprowadzają w przedświąteczny nastrój.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Lublinie to idealne miejsce, aby zacząć przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, można spędzić czas w miłej i przyjaznej atmosferze, poznając ciekawe tradycje i kultywując ducha świąt. Bez wątpienia jest to wyjątkowe wydarzenie, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz aby poczuć magię i atmosferę tego wspaniałego świątecznego jarmarku.

Poza stoiskami z rękodziełem i tradycyjnymi smakołykami, na jarmarku nie brakuje również atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach, na których będą mogły wykonać własne ozdoby świąteczne, a także spotkać się z Mikołajem i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Wiele stoisk oferuje również zabawki, maskotki i gry dla dzieci, które z pewnością umilą im czas spędzony na jarmarku.

W ciągu całego dnia na Placu Litewskim odbywają się różne atrakcje i występy artystyczne. Wieczorem, gdy już zapada ciemność, jarmark przemienia się w prawdziwe wizualne i dźwiękowe widowisko. Dzięki iluminacji i efektom świetlnym, całe miejsce zaczyna lśnić i błyszczeć, tworząc niepowtarzalną atmosferę, która zapada w pamięć na długo.