Jarmark Bożonarodzeniowy Wiedeń

Jarmark Bożonarodzeniowy Wiedeń 2023

Jarmarki w Wiedniu już od 10 listopada 2023 – listę wszystkich znajdziesz tutaj.

Szukasz pomysłu na prezent na Boże Narodzenie? Kliknij i sprawdź tutaj – ponad 200 tanich i oryginalnych prezentów dla każdego.

Sprawdź także kalendarze adwentowe 2023 – kliknij.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wiedeń uchodzi za jeden z najpiękniejszych, nic więc dziwnego ponieważ Wiedeń jest prekursorem jarmarków świątecznych. W tym roku wszystkie place z jarmarkami są godne odwiedzenia, do tego ten zimny i ze śniegiem zimowy klimat robi swoje. Z Polski łatwo tu dojechać pociągiem czy Flixbusem, który kursuje bardzo często do stolicy Austrii. Światową sławą cieszą się wiedeńskie jarmarki bożonarodzeniowe. W okresie świątecznym Wiedeń jest pełen pięknych jarmarków bożonarodzeniowych, które można znaleźć na prawie każdym placu. Co więcej, są tym ciekawsze, że ich tradycja sięga XIII wieku. Jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejsze bożonarodzeniowe jego jarmarki, Wiedeń zdecydowanie powinien znaleźć się na jego grudniowej liście podróży. Od połowy listopada do Bożego Narodzenia w Wiedniu panuje świąteczny nastrój. W tym poście nie będę omawiać historii jarmarku bożonarodzeniowego, który widzieliśmy w naszym poprzednim wpisie o targach wrocławskich i krakowskich. Skoncentrujemy się na tym, jak najlepiej komunikować się o wydarzeniach w okresie świątecznym w Wiedniu.

Kiedy najlepiej się wybrać na Jarmark Bożonarodzeniowy Wiedeń?

Wiele osób pyta, kiedy iść na jarmarki bożonarodzeniowe. Wioski wakacyjne w Wiedniu mają dość regularne godziny otwarcia, z których większość otwiera się w połowie października, a zamyka 23 grudnia. Większość wiedeńskich jarmarków bożonarodzeniowych ma te same godziny otwarcia. Jarmark bożonarodzeniowy można zwiedzać od około 10.00 do 21:30. Jak wspomniano powyżej, Wiedeń znany jest z kilku jarmarków bożonarodzeniowych. Najlepszym momentem na zwiedzenie będzie piątek im szybciej tym lepiej, im bliżej świąt, tym większe tłumy. Jarmarki bożonarodzeniowe w Wiedniu słyną ze swojego ponczu. To najpopularniejszy napój na tego typu atrakcjach. Może być serwowany w wersji alkoholowej lub bezalkoholowej, w zależności od upodobań. Istnieją dwa rodzaje ponczu, a ceny zaczynają się od 4 euro. Wszystkie drinki na targach serwowane są w uroczystych kubkach, a przy wpłacie 4 € otrzymujesz całkiem niezłą kolekcję.

Wiedeński jarmark świąteczny Christkindlmarkt

Odwiedzających wiedeński Christkindlmarkt na Rathausplatz wita kilkumetrowa brama ze świecami przy wejściu. Tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe sprzedają prezenty bożonarodzeniowe, ozdoby choinkowe, rękodzieło, smakołyki, słodycze i napoje rozgrzewające. Zjeżdżalnia Wiener Eistraum w Christkindlmarkt umożliwia łyżwiarze ślizganie się po romantycznie oświetlonym parku City Hall. Drzewko ozdobione sercami to szczególna atrakcja dla zakochanych. Dla dzieci dostępna jest 12-metrowa karuzela, a na terenie parku znajduje się skwer bożonarodzeniowy z karuzelą, diabelskim młynem i zjeżdżalnią.

Inne lokalizacje jarmarków w Wiedniu

Ponadto na Placu Marii Teresy znajduje się Wioska Bożonarodzeniowa między Kunsthistorisches Museum a Muzeum Historii Naturalnej. Ponad 70 straganów oferuje tradycyjne rękodzieło i oryginalne pomysły na prezenty w okresie adwentowym. Romantyczna Wioska Bożonarodzeniowa na kampusie Uniwersytetu Wiedeńskiego jest również popularnym miejscem spotkań, zwłaszcza dla studentów przed Bożym Narodzeniem. Wioska bożonarodzeniowa na terenie kampusu jest ulubionym miejscem rodzin z przyjaznym dzieciom pociągiem Choo Choo i nostalgiczną karuzelą. Są też jego dwa lodowiska do popularnej austriackiej gry w strzelanie z kija. Stary wiedeński jarmark bożonarodzeniowy na Flyingplatz w centrum miasta ma długą tradycję. W 1772 r. odbył się tu jarmark bożonarodzeniowy, a dziś można kupić rękodzieło, biżuterię szklaną, tradycyjne łóżeczka bożonarodzeniowe i ceramikę. Od godziny 16.00 na placu gra muzyka adwentowa. dalej. Na pobliskim Jarmarku Bożonarodzeniowym Amhof można również kupić wysokiej jakości wyroby rękodzielnicze. Odświętna muzyka i śpiew chóru zapewniają odpowiednią oprawę muzyczną.

Jarmark w Schönbrunn

Jarmark przy pałacu Schönbrunn zachwyca imperialnym tłem i po Bożym Narodzeniu zamienia się w jarmark noworoczny. Możesz cieszyć się satysfakcjonującym programem dla dzieci połączonym z warsztatami. Wioska Bożonarodzeniowa przed Belwederem inspirowana jest stylem barokowym. Wyjątkowy park zamkowy zamienia się w imponujący jarmark bożonarodzeniowy z wysokiej jakości rękodziełem i przysmakami. Adwent jego targu w Liechtenstein Garden Palace, jego drugiego w tym roku, jest uważany za interesujący dla osób poszukujących ciszy i spokoju.

Historia jarmarku bożonarodzeniowego w Wiedniu

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu ma długą historię i jest jednym z najbardziej znanych i popularnych jarmarków świątecznych w Europie. Pierwsze wzmianki o jarmarku bożonarodzeniowym w Wiedniu pochodzą z XVIII wieku, choć tradycja organizowania targów świątecznych sięga jeszcze wcześniejszych czasów.

Głównym miejscem, gdzie odbywa się ten jarmark, jest Rynek Ratuszowy (Rathausplatz) przed wiedeńskim ratuszem. To ogromne, malownicze miejsce, które w okresie przedświątecznym staje się magicznym centrum miasta. Ratusz jest ozdobiony tysiącami lampek, a przed nim rozstawiane są liczne drewniane stragany.

Na jarmarku Bożonarodzeniowym w Wiedniu można znaleźć wiele różnorodnych produktów i atrakcji. Na straganach sprzedawane są ozdoby choinkowe, ręcznie wykonane prezenty, świąteczne dekoracje, świece, zabawki, ceramika i wiele innych artykułów. Można również spróbować tradycyjnych austriackich potraw i napojów, takich jak kiełbaski, pieczone kasztany, grzane wino, pierniki i wiele innych smakołyków.

Jarmark oferuje również różnego rodzaju rozrywki dla dzieci i dorosłych. Dzieci mogą odwiedzić warsztaty, gdzie mogą samodzielnie tworzyć ozdoby choinkowe lub dekorować pierniki. Można także wybrać się na przejażdżkę na karuzeli, lodowisku lub na tradycyjnym drewnianym karuzelowym koniu.

W czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowane są również liczne koncerty, występy chórów i inne wydarzenia artystyczne. Wiele z nich odbywa się na scenie głównej, która znajduje się w centrum jarmarku.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu przyciąga co roku tysiące turystów i mieszkańców miasta. To nie tylko doskonała okazja do zakupu oryginalnych prezentów świątecznych, ale także możliwość poczucia magii i atmosfery świąt Bożego Narodzenia w jednym z najpiękniejszych europejskich miast.

Co można kupić na jarmarku w Wiedniu?

Na jarmarku Bożonarodzeniowym w Wiedniu można znaleźć szeroki wybór produktów. Oto kilka przykładów tego, co można tam kupić:

  1. Ozdoby choinkowe: Jarmark oferuje piękne ozdoby choinkowe wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, ceramika, szkło czy metal. Można znaleźć tradycyjne bombki, aniołki, gwiazdki i wiele innych.
  2. Ręcznie wykonane prezenty: Na straganach można znaleźć unikalne i ręcznie wykonane prezenty, idealne na świąteczne upominki. Mogą to być np. biżuteria, przedmioty z filcu, ręcznie malowane obrazy, wyroby z drewna czy ceramiki.
  3. Świąteczne dekoracje: Jarmark oferuje również szeroki wybór świątecznych dekoracji, takich jak girlandy, wianki, świece, stroiki czy figurki związane z Bożym Narodzeniem. Można tam znaleźć produkty zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne.
  4. Kulinarne smakołyki: Jarmark to także doskonałe miejsce do degustacji austriackich specjałów bożonarodzeniowych. Można spróbować pieczonych kasztanów, tradycyjnych kiełbasek, grzanego wina, pierników, marcepanu, ciastek, cukierków i wielu innych przysmaków.
  5. Rękodzieło: Na straganach można znaleźć wyroby rękodzielnicze, takie jak rękodzieło skórzane, haftowane tkaniny, ceramiczne naczynia, ozdobne wyroby z metalu, wyroby ze szkła i wiele innych. To doskonałe miejsce, aby znaleźć oryginalne i unikalne przedmioty.
  6. Zimowe ubrania i akcesoria: Jarmark oferuje również możliwość zakupu zimowych ubrań i akcesoriów, takich jak rękawiczki, czapki, szale, skarpety czy ręcznie robione swetry. To doskonałe miejsce, aby znaleźć ciepłe i stylowe dodatki do zimowej garderoby.

Jarmark Bożonarodzeniowy Wiedeń godziny otwarcia oraz lokalizacje.

Wiedeński jarmark Christkindlmarkt na Placu Ratuszowym

19.11.-26.12.2022
godz. 10-21.30
godz. 24.-26.12. 10-18.30
Rathausplatz, 1010 Wiedeń
www.christkindlmarkt.at

Ślizgawka Eistraum na jarmarku Christkindlmarkt:
19.11.2022-8.1.2023, codziennie od godz. 10 do 22
24.12. w godz. 10-18.30, 31.12. zamknięta

Wioska bożonarodzeniowa przy Maria-Theresien-Platz

16.11.-26.12.2022
Niedz.-czw. w godz. 11:00-21:00, pt. i sob. w godz. 11:00-22:00
24.12. w godz. 11:00-16:00
25.+26.12. w godz. 11:00-19:00
Maria Theresien-Platz, 1010 Wiedeń
www.weihnachtsdorf.at

Wioska bożonarodzeniowa Pałac Belvedere

18.11.-26.12.2022
Pon.-pt. w godz. 11:00-21:00, sob., niedz. i dni świąteczne w godz. 10:00-21:00
24.12. w godz. 11:00-16:00
25.+26.12. w godz. 11:00-19:00
Prinz-Eugen-Straße 27, 1030 Wiedeń
www.weihnachtsdorf.at

Wioska Świąteczna na terenie kampusu Uniwersytetu Wiedeńskiego

11.11.-23.12.2022
Pon.-śr. w godz. 14:00-22:00, czw.-pt. w godz. 14:00-23:00
Sob. w godz. 11:00-23:00, niedz. w godz. 11:00-20:00
Alserstraße/Spitalgasse, Hof 1, 1090 Wiedeń
www.weihnachtsdorf.at

Adwent w pałacu Gartenpalais z ogrodami

18.11.-23.12.2022
Pn-Czw w godz. 13:00-21:00, pt-niedz. w godz. 10:00-21:00
Fürstengasse 1, 1090 Wiedeń
www.adventimgartenpalais.at

Starowiedeński jarmark świąteczny Altwiener Christkindlmarkt na placu Freyung

18.11.-23.12.2022
Codziennie w godz. 10:00-21:00
Freyung, 1010 Wiedeń
www.altwiener-markt.at

Jarmark bożonarodzeniowy Am Hof

11.11.-23.12.2022
Pon.-czw. w godz. 11:00-21:00, pt.-niedz. i dni świąteczne w godz. 10:00-21:00, gastronomia do godz. 22:00
Am Hof, 1010 Wiedeń
www.weihnachtsmarkt-hof.at

Jarmark kulturalno-świąteczny pod pałacem Schönbrunn

19.11.-26.12.2022
Codziennie w godz. 10:00-21:00
24.12. w godz. 10:00-16:00, 25.+26.12. w godz. 10:00-18:00
Pałac Schönbrunn, 1130 Wiedeń
www.weihnachtsmarkt.co.at

Jarmark noworoczny: 27.12.2022-4.1.2023 w godz. 10:00-18:00

Art Advent – Sztuka i rękodzieło na placu Karlsplatz

18.11.-23.12.2022
Codziennie w godz. 12:00-20:00, gastronomia do godz. 21:00
Karlsplatz, 1040 Wiedeń
www.artadvent.at

Jarmark świąteczny na Spittelbergu

11.11.-23.12.2022
Pon.-czw. w godz. 14:00-21:00, pt. w godz. 14:00-21:30
Sob. w godz. 10:00-21.30, niedz. i dni świąteczne w godz. 10:00-21:00
Spittelberggasse, Stiftgasse, Schrankgasse, Gutenberggasse, 1070 Wiedeń
www.spittelberg.at

Wioska bożonarodzeniowa przy placu Stephansplatz

11.11.-26.12.2022
Codziennie w godz. 11:00-21:00
24.12. w godz. 11:00-16:00, 25.+26.12. w godz. 11:00-19:00
Stephansplatz, 1010 Wiedeń
www.weihnachtsdorf.at

Adwentowy jarmark przy operze

11.11.-31.12.2022
Codziennie w godz. 11:00-21:00
24.12. zamknięte, 31.12. w godz. 11:00-02:00
Mahlerstraße 6, 1010 Wiedeń
www.adventgenussmarkt.at

Jarmark zimowy na placu Riesenradplatz

19.11.2022-8.1.2023
Pon.-pt. w godz. 12:00-22:00
Sob., niedz. i święta w godz. 11:00-22:00
24.12. w godz. 10:00-17:00, 31.12. w godz. 12:00-2:00
Riesenradplatz, 1020 Wiedeń
www.wintermarkt.at

Ottakringer Weihnachtszauber

24.11.-23.12.2022
czw.-pt. 15-22, sob. 11-22, niedz. godz. 11-20
Ottakringerplatz 1, 1160 Wiedeń
www.weihnachtszauber.wien

Jarmark adwentowy Almadvent

18.11.-23.12.2022
Pon.-sob. w godz. 14:00-22:00, w niedz. w godz. 11:00-21:00 (budki na zewnątrz i stoisko z wyrobami rękodzieła)
Punkty gastronomiczne: pon.-sob. w godz. 14:00-24:00, niedz. w godz. 11:00-18.30
Messeplatz 1, 1020 Wiedeń
www.almadvent.at

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu to jedno z najbardziej malowniczych i urokliwych wydarzeń, które odbywają się w stolicy Austrii każdej zimy. To tradycyjne targi świąteczne, które przyciągają tysiące ludzi z całego świata, którzy pragną poczuć magię Bożego Narodzenia i zanurzyć się w atmosferze klasycznej europejskiej zimy.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu to coroczna tradycja, która ma już ponad 700-letnią historię. To najstarsze i największe tego typu wydarzenie w Europie. W tym roku odbędzie się od 18 listopada do 26 grudnia. Targi rozciągają się na placu przed ratuszem miasta, na placu Mariackim i wzdłuż ulicy Kärntner Straße, a także w innych miejscach na terenie miasta. To prawdziwa uczta dla zmysłów: pięknie dekorowane stoiska oferują nie tylko tradycyjne produkty bożonarodzeniowe, ale także piękne rękodzieła, które stanowią idealne prezenty dla bliskich i znajomych.

Wiedeńska magia Świąt

Jednym z najważniejszych elementów Jarmarku Bożonarodzeniowego w Wiedniu jest wspaniała atmosfera, którą można poczuć w całym mieście. Wszędzie panuje radosny nastrój, a dźwięki tradycyjnych austriackich kolęd wypełniają ulice. Na każdym rogu można znaleźć stoiska z tradycyjnymi przysmakami, takimi jak kiełbasa, pierogi, grzane wino i słodkie wypieki. To doskonała okazja, by spróbować autentycznej austriackiej kuchni.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu to także idealna okazja do zakupów. Na stoiskach można znaleźć piękne ozdoby świąteczne, ręcznie wykonane ozdoby, biżuterię, zabawki i wiele innych przedmiotów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W ciągu dnia Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, którzy mogą uczestniczyć w wielu atrakcjach, takich jak wystawy, pokazy i zabawy dla dzieci. Wieczorem miasto przemienia się w bajkową krainę, kiedy całe miasto jest oświetlone tysiącami światełek i kolorowych dekoracji. To niesamowite wrażenie, które na pewno zostanie na długo w pamięci.

Podsumowując, Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu to jedno z najpiękniejszych i najbardziej tradycyjnych wydarzeń w Europie. To doskonała