Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław godziny otwarcia

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław godziny otwarcia

Szukasz pomysłu na prezent na Boże Narodzenie? Kliknij i sprawdź tutaj – ponad 200 tanich i oryginalnych prezentów dla każdego.

Sprawdź także kalendarze adwentowe 2023 – kliknij.

W tym roku Jarmark będzie otwarty w godzinach 10-21, zaczyna się 24 listopada 2023 roku i potrwa, aż do 7 stycznia 2024 roku. Szczegółowe godziny otwarcia wyglądają następująco:

  • 24 grudnia 2023 r. (Wigilia) – Jarmark jest nieczynny,
  • 25 grudnia 2023 r. (pierwszy dzień Świąt) – Jarmark jest nieczynny,
  • 26 grudnia 2023 r. (drugi dzień Świąt) – Jarmark otwarty w godzinach od godz. 13:00 do 21:00,
  • 31 grudnia 2023 r. (Sylwester) – domki przemysłowe – sprzedaż do godz. 17:00, wybrane stoiska do godz. 3:00 (1 stycznia 2023 r.).

Najlepszy moment na zwiedzienia Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2022?

Zdecydowanie polecamy pierwsze trzy dni, gdzie będzie najwięcej otwartych straganów, a także każdy kolejny weekend przed świętami bożego narodzenia. W tygodniu może być nieco mniejszy ruch i zainteresowanie i prawdopodobnie niektóra część straganów będzie otwarta krócej bądź wcale. Jak wiadomo weekend jest najbardziej atrakcyjnym czasem na zarobek dla handlujących tam sprzedawców. Oficjalne otwarcie stanowisk odbędzie się 18 listopada o godzinie 10, natomiast oficjalne otwarcie Jarmarku z głównymi atrakcjami odbędzie się o godzinie 18. Druga bardzo ważna data to 2 grudnia i to będzie ten kulminacyjny i najlepszy moment. Tego dnia będzie rozświetlona choinka oraz iluminacje miejskie.

Co kupimy na Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2023?

Wrocławski rynek będzie znowu przypominał prawdziwą bajkową scenerię, która towarzyszy nam każdym rokiem oferując setki straganów. Co tam znajdziemy oprócz magii świąt? Na prawdę bardzo dużo od przepięknych i niecodziennych ozdób świątecznych, aż po gorące lane wino, czy czekoladowych pierników. Ale to jeszcze nic, znajdziemy tu także pyszne lokalne dania, a także własnoręcznie robione ozdoby, których jest tu miliony. Co najważniejsze już od 1 grudnia będzie postawiona scena muzyczna, na której nie zabraknie również klimatycznej muzyki. Nie zabraknie tu także kwiatów, słodyczy czy oczywiście najważniejszej rzeczy jaką jest choinka. Zabierz koniecznie ze sobą dzieci, aby mogły podziwiać te wszystkie magiczne stragany, a także okraszone magią widowiska.

Jarmark Bożonarodzeniowy historia, skąd się wziął?

Tradycja jarmarków świątecznych sięga aż XII i przywędrowała aż z Austrii do Niemiec, gdzie kolejno wyemigrowała do pozostałych europejskich miast. Najbardziej do popularyzacji jarmarków przyczynili się Niemcy, gdzie praktycznie w każdym mieście je organizowali. W Polsce jest to dość młoda tradycja, która się zakorzeniła na stałe i także przybywa miast, które organizują place i rynki na jarmarki bożonarodzeniowe. Ale to właśnie Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławie, jest tym najpopularniejszym w naszym kraju i raczej już tak pozostanie.

Początki jarmarków wyglądały nieco inaczej niż dzisiaj, stoiska nie obfitowały w ozdoby świąteczne, a głównie w żywność. Sprzedawcy sprzedawali wyroby z sera i mięsa, a głównym zamiarem było przygotowanie się ludności na zimny okres zimowy. Z czasem na stoiskach oprócz wspomnianych wcześniej produktów znajdowały się kosze wiklinowe, wyroby cukiernicze, a także zabawki dla dzieci. I tak każdego roku pojawiało się co raz więcej różnych ciekawych rzeczy, aż do momentu gdzie głównymi atrakcjami zostały ozdoby świąteczne i iluminacje. Mimo wszystko taki jarmark przenosi każdego dorosłego w świat dzieci, gdzie zapominamy o codziennych problemach, rozmarzamy o pięknej magii świąt.

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków i – często jednodniowych – jarmarków, które dawały mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i potrzeby zimowe na początku zimnej pory roku. W XIV w. powstał zwyczaj zezwalania rzemieślnikom, takim jak wytwórcy zabawek, wikliniarzy czy cukiernicy, na rozstawianie na rynku straganów z drobnymi przedmiotami dawanymi dzieciom na Boże Narodzenie; były też stragany z pieczonymi kasztanami, orzechami i migdałami. W 1296 r. kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu”, aby zaopatrywać ludność wiedeńską. Pierwsza wzmianka o rynku św. Mikołaja w Monachium pochodzi z 1310 roku. W 1384 r. król Wenzel dał miastu Budziszyna prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów.

Przeczytaj także:

Artykuł: Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław godziny otwarcia