Wrocław Jarmark Bożonarodzeniowy

Wrocław Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w terminie od 24 listopada 2023 i po raz pierwszy potrwa do 7 stycznia 2024 włącznie z Nocą Sylwestrową i Świętem Trzech Króli.

Jarmark będzie czynny codziennie z wyjątkiem:
• 24 grudnia 2023 (Wigilia) – w tym dniu Jarmark będzie zamknięty
• 25 grudnia 2023 (I dzień Świąt) – w tym dniu Jarmark będzie zamknięty
• 26 grudnia 2023 (II dzień Świąt) – w tym dniu Jarmark będzie otwarty od godz.13:00
• 31 grudnia 2023 (Sylwester) – domki z artykułami przemysłowymi otwarte do godz.17:00, domki z gastronomią i napojami otwarte do godz. 02:00 (1 stycznia 2024)
• 1 stycznia 2024 (Nowy Rok) – w tym dniu Jarmark będzie zamknięty.

Szukasz pomysłu na prezent na Boże Narodzenie? Kliknij i sprawdź tutaj – ponad 200 tanich i oryginalnych prezentów dla każdego.

Sprawdź także kalendarze adwentowe 2023 – kliknij.

Najlepszy moment na zwiedzienie Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2022?

Zdecydowanie polecamy pierwsze trzy dni, gdzie będzie najwięcej otwartych straganów, a także każdy kolejny weekend przed świętami bożego narodzenia. W tygodniu może być nieco mniejszy ruch i zainteresowanie i prawdopodobnie niektóra część straganów będzie otwarta krócej bądź wcale. Jak wiadomo weekend jest najbardziej atrakcyjnym czasem na zarobek dla handlujących tam sprzedawców. Oficjalne otwarcie stanowisk odbędzie się 18 listopada o godzinie 10, natomiast oficjalne otwarcie Jarmarku z głównymi atrakcjami odbędzie się o godzinie 18. Druga bardzo ważna data to 2 grudnia i to będzie ten kulminacyjny i najlepszy moment. Tego dnia będzie rozświetlona choinka oraz iluminacje miejskie.

Co kupimy na Wrocław Jarmark Bożonarodzeniowy 2022?

Wrocławski rynek będzie znowu przypominał prawdziwą bajkową scenerię, która towarzyszy nam każdym rokiem oferując setki straganów. Co tam znajdziemy oprócz magii świąt? Na prawdę bardzo dużo od przepięknych i niecodziennych ozdób świątecznych, aż po gorące lane wino, czy czekoladowych pierników. Ale to jeszcze nic, znajdziemy tu także pyszne lokalne dania, a także własnoręcznie robione ozdoby, których jest tu miliony. Co najważniejsze już od 1 grudnia będzie postawiona scena muzyczna, na której nie zabraknie również klimatycznej muzyki. Nie zabraknie tu także kwiatów, słodyczy czy oczywiście najważniejszej rzeczy jaką jest choinka. Zabierz koniecznie ze sobą dzieci, aby mogły podziwiać te wszystkie magiczne stragany, a także okraszone magią widowiska.

Jarmark Bożonarodzeniowy historia, skąd się wziął?

Tradycja jarmarków świątecznych sięga aż XII i przywędrowała aż z Austrii do Niemiec, gdzie kolejno wyemigrowała do pozostałych europejskich miast. Najbardziej do popularyzacji jarmarków przyczynili się Niemcy, gdzie praktycznie w każdym mieście je organizowali. W Polsce jest to dość młoda tradycja, która się zakorzeniła na stałe i także przybywa miast, które organizują place i rynki na jarmarki bożonarodzeniowe. Ale to właśnie Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławie, jest tym najpopularniejszym w naszym kraju i raczej już tak pozostanie.

Początki jarmarków wyglądały nieco inaczej niż dzisiaj, stoiska nie obfitowały w ozdoby świąteczne, a głównie w żywność. Sprzedawcy sprzedawali wyroby z sera i mięsa, a głównym zamiarem było przygotowanie się ludności na zimny okres zimowy. Z czasem na stoiskach oprócz wspomnianych wcześniej produktów znajdowały się kosze wiklinowe, wyroby cukiernicze, a także zabawki dla dzieci. I tak każdego roku pojawiało się co raz więcej różnych ciekawych rzeczy, aż do momentu gdzie głównymi atrakcjami zostały ozdoby świąteczne i iluminacje. Mimo wszystko taki jarmark przenosi każdego dorosłego w świat dzieci, gdzie zapominamy o codziennych problemach, rozmarzamy o pięknej magii świąt.

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków i – często jednodniowych – jarmarków, które dawały mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i potrzeby zimowe na początku zimnej pory roku. W XIV w. powstał zwyczaj zezwalania rzemieślnikom, takim jak wytwórcy zabawek, wikliniarzy czy cukiernicy, na rozstawianie na rynku straganów z drobnymi przedmiotami dawanymi dzieciom na Boże Narodzenie; były też stragany z pieczonymi kasztanami, orzechami i migdałami. W 1296 r. kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu”, aby zaopatrywać ludność wiedeńską. Pierwsza wzmianka o rynku św. Mikołaja w Monachium pochodzi z 1310 roku. W 1384 r. król Wenzel dał miastu Budziszyna prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów.

Przeczytaj także:

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to coroczne wydarzenie, które przyciąga tysiące ludzi z całego świata. To piękne, malownicze i magiczne miejsce, które sprawia, że można poczuć prawdziwą atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Targi rozciągają się na Rynku we Wrocławiu oraz w innych miejscach na terenie miasta i oferują wiele atrakcji dla wszystkich grup wiekowych.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu rozpoczyna się pod koniec listopada i trwa do końca grudnia. W tym czasie, Ratusz i Ratuszowa Wieża są ozdobione tysiącami światełek, co sprawia, że całe miasto w klimacie świąt. Na Rynku można znaleźć wiele stoisk oferujących piękne ozdoby świąteczne, ręcznie wykonane prezenty, tradycyjne potrawy oraz wiele innych przedmiotów, które doskonale sprawdzą się jako prezent dla bliskich.

Jakie atrakcje?

Jedną z atrakcji Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu jest stół wigilijny, na którym serwowane są tradycyjne polskie potrawy. Warto spróbować karpia w galarecie, pierogów z kapustą i grzybami oraz słodkich wypieków, takich jak makowiec czy piernik. To doskonała okazja, aby spróbować lokalnych smaków i tradycyjnej polskiej kuchni.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu oferuje również wiele atrakcji dla dzieci. Można odwiedzić choinkę na Rynku, na której znajdują się prezent dla dzieci, a także odwiedzić Stajenkę Bożonarodzeniową, na której prezentowane są sceny z życia Jezusa i tradycyjna polska szopka. Dla odważnych jest też szansa na przejażdżkę na lodowisku, które jest zlokalizowane w centrum miasta.

Wieczorem, kiedy Rynkowe stoiska są oświetlone tysiącami lampek, można podziwiać występy artystyczne, takie jak koncerty kolędowe i pokazy sztucznych ogni. To wspaniała okazja, by spędzić czas w pięknej, świątecznej atmosferze i cieszyć się wspaniałymi widokami i dźwiękami.

Podsumowując, Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to piękne i malownicze miejsce, które przyciąga tysiące turystów z całego świata. Targi oferują wiele atrakcji dla wszystkich grup wiekowych, w tym tradycyjne potrawy, rękodzieła, piękne ozdoby świąteczne i wiele innych przedmiot