Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk 2023 godziny otwarcia

Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk 2023 godziny otwarcia

 

Szukasz pomysłu na prezent na Boże Narodzenie? Kliknij i sprawdź tutaj – ponad 200 tanich i oryginalnych prezentów dla każdego.

Sprawdź także kalendarze adwentowe 2023 – kliknij.

24.11 – 23.12.2023link do programu

Oficjalne otwarcie Jarmarku odbędzie się 24 listopada w sobotę o godzinie 16. Uroczystość zostanie poprzedzona mini widowiskiem w wykonaniu Teatru GAK i zespołu „Taraban”. Godziny otwarcia, od niedzieli do czwartku w godz. 12:00 – 20:00, od piątku do soboty w godz. 12:00 – 21:00.

Ile trwa jarmark w Gdańsku?

Jarmark jak zawsze trwa 5 tygodni i zakończy się 24 grudnia, tak by sprzedawcy również mogli spędzić wigilię razem z rodzinami. Zdecydowanie ten kto będzie chciał tu zawitać, zdąży bez problemu, ponieważ jarmark będzie trwał każdego dnia zaczynając od 19 listopada.

Ile lat trwa Jarmark w Gdańsku? Czyli krótka historia

Zlokalizowany w centrum historycznym miasta Gdańsk na Targu Węglowym po raz pierwszy odbył się Jarmark 30 lat temu i tak pozostało do dnia dzisiejszego. Łoś Lucek co roku wita nas na najpiękniejszym polskim jarmarku bożonarodzeniowym, który jest od 2019 roku nominowany do 20 najlepszych jarmarków w Europie. Przez ulice jarmarku przewinęli się kolędnicy, parady elfów oraz postacie z bajek. Jak będzie w 2022 roku? Zapewne jeszcze lepiej niż poprzednio, ponieważ do Gdańska przybywa każdego roku jeszcze więcej turystów z całego świata.

Przeczytaj także:

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków i – często jednodniowych – jarmarków. Dawały mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i potrzeby zimowe na początku zimnej pory roku. W XIV w. powstał zwyczaj zezwalania rzemieślnikom, takim jak wytwórcy zabawek, wikliniarzy czy cukiernicy, na rozstawianie na rynku straganów z drobnymi przedmiotami dawanymi dzieciom na Boże Narodzenie; były też stragany z pieczonymi kasztanami, orzechami i migdałami. W 1296 r. kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu”, aby zaopatrywać ludność wiedeńską. Pierwsza wzmianka o rynku św. Mikołaja w Monachium pochodzi z 1310 roku. W 1384 r. król Wenzel dał miastu Budziszyna prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów. LINK

Artykuł: „Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk 2022 godziny otwarcia”