Jarmark Świąteczny Opole

Jarmark Świąteczny Opole

Jeśli zastanawiasz się, kiedy odbędzie się Jarmark Świąteczny Opole 2023, mamy dla Ciebie odpowiedź. Według informacji dla tych, którzy chcą wynająć stoisko w Targiopole, jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Opolehi potrwa od 25 listopada 2023 od 17:00 do 23 grudnia 2023. 
Dostępne codziennie od 12:00 do 21:00 dla mieszkańców i gości. W tym roku podczas imprezy prezentacje wygłosi 60 wystawców. W ofercie wyroby rękodzieła, ozdoby świąteczne oraz lokalne przysmaki, takie jak chleb, szynka, miód i sery – mówi Łukasz Śmierciak, Kierownik Reklamy w Urzędzie Miasta Opola. – W części komercyjnej na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Szukasz pomysłu na prezent na Boże Narodzenie? Kliknij i sprawdź tutaj – ponad 200 tanich i oryginalnych prezentów dla każdego.

Sprawdź także kalendarze adwentowe 2023 – kliknij.

Opolski Jarmark Bożonarodzeniowy

Pięknie oświetlona Kolej Młyńska powraca w tym roku do Opola. Nowością jest jedyna w Polsce karuzela Świętego Mikołaja, którą na swoich reniferowych saniach może podnieść na wysokość 6,5 metra. Otwarcie obejmuje także jego Cztery Marsze VII Mikoławskiego.
00:00. Od ul. Krakowskiej i wreszcie spotkamy się na Rynku.

Jarmark Świąteczny Opole godziny otwarcia

Program Jarmarku Bożonarodzeniowego Opole 2023:

SOBOTA 3.12.2022

 • 16:00 – 17:00 Marsz Mikołajów
 • 16:00 – „To właśnie Święta” Koncert Jędrzeja Skiby i Soni Hornatkiewicz
 • 17:00 – Oficjalne rozświetlenie choinki z prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim
 • 17:10 – Finał Marszu Mikołajów – konkursy, koncerty, występy artystyczne.

NIEDZIELA 4.12.2022

 • 12:00 – 17.00 Gra Miejska MonOPOliści
 • 12:00 – 17.00 Akcja zostań św. Mikołajem. Oddaj Krew z radiem Doxa
 • 16:00 – „Dzwonki dzwonią w nas” – koncert zespołu Lemoniada

SOBOTA 10.12.2022

 • 14:00 – Warsztaty dla dzieci
 • 16:00 – MDK – Koncert Laureatów 26. Mikołajkowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej – MDK Opole

NIEDZIELA 11.12.2022
Dzień Niemiecki na Jarmarku Bożonarodzeniowym

 • 15:00 – oficjalne rozpoczęcie – konkurs kolęd w 4 kategoriach
 • 17:30 – ogłoszenie wyników konkursu
 • 17:45 – koncert gwiazdy wieczoru: Close2Jazz

PIĄTEK 16.12.2022

 • 14:00 – 19:00 Świąteczny Konwój Radia Zet – Magiczny Tron Świętego Mikołaja, karaoke, fotobudka, świąteczne plastyczne animacje, strefa gotowania, poczęstunek

SOBOTA 17.12.2022

 • 14:00 – Warsztaty dla dzieci
 • 16:00 – „Christmas Rock&Roll” koncert grupy 4 Żywioły

NIEDZIELA 18.12.2022

 • 14:00 – Warsztaty dla dzieci
 • 16:00 – Spektakl „Zaczarowana Kraina Lodu”

Historia opolskiego jarmarku

Targi od początku były świąteczne. W przeciwieństwie do typowego dnia targowego (o handlu w Opolu możesz przeczytać teraz na naszym blogu), coroczne targi przyciągały handlowców z miast oddalonych o setki kilometrów od Opola. To też był dobry czas. Akrobaci, klauni, a nawet trupy cyrkowe przybyli do miasta, aby urządzić prawdziwy festiwal sztuki. Już w średniowieczu Opole posiadało przywilej organizowania jarmarków dwa razy w roku, zgodnie z prawem lokacyjnym. ul. Wojciecha w dniu 23 kwietnia i St. Lamberta w dniu 18 września. Ale to nie były wielkie wydarzenia. Po pierwsze, wiosenne i jesienne targi nie cieszyły się popularnością ze względu na ilość pracy na miejscu. Ludzie byli zajęci pracą i nie mieli czasu na pójście do miasta i świętowanie. W większości brali udział tylko mieszczanie, co nie zapewniało dużej widowni. Graj rzadziej.

Pod koniec XV wieku w Opolu odbyły się jeszcze dwa jarmarki. Tym razem było to związane z Objawieniem Pańskim (6,01) i Wszystkimi Świętymi (1,11). Te daty były bardzo szczęśliwe i wkrótce w naszym mieście odbyły się dwa rodzaje corocznych jarmarków. Kwiecień i wrzesień dla małych, styczeń i listopad dla dużych. Najważniejszym z nich jest Dzień Wszystkich Świętych, który trwał przez 20-30 dni aż do Adwentu. Przed nastaniem ciszy nocnej, w okresie adwentowym, ludzie chcieli się wprowadzać i wyprowadzać z miasta. Poprzednik słynnego jarmarku bożonarodzeniowego, powstał w nowoczesnej formie od XIX do XX wieku.

Czas trwania targów zmienia się z roku na rok, w zależności od czynników takich jak pogoda i temperatura. Dotyczyło to zwłaszcza jego styczniowych targów, które zakończyły się przedwcześnie z powodu silnych mrozów. Co ciekawe, Opole posiadało również prawo do organizowania św. Jana Chrzciciela (13 lipca) od 1512 r., choć temu odmawiał, o czym świadczy brak źródeł historycznych. Nigdy się nie organizuj. był.

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków i – często jednodniowych – jarmarków. Dawały mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i potrzeby zimowe na początku zimnej pory roku. W XIV w. powstał zwyczaj zezwalania rzemieślnikom, takim jak wytwórcy zabawek, wikliniarzy czy cukiernicy, na rozstawianie na rynku straganów z drobnymi przedmiotami dawanymi dzieciom na Boże Narodzenie; były też stragany z pieczonymi kasztanami, orzechami i migdałami. W 1296 r. kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu”, aby zaopatrywać ludność wiedeńską. Pierwsza wzmianka o rynku św. Mikołaja w Monachium pochodzi z 1310 roku. W 1384 r. król Wenzel dał miastu Budziszyna prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów.

Przeczytaj także:

Artykuł: Jarmark Świąteczny Opole

Jarmark Świąteczny Opole to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie opolskim. Organizowany co roku w okresie przedświątecznym, przyciąga tysiące turystów z całej Polski, którzy chcą poczuć magię Bożego Narodzenia w pięknym i niepowtarzalnym klimacie.

Jarmark Świąteczny Opole to nie tylko tradycyjny jarmark, ale również wiele dodatkowych atrakcji, takich jak koncerty, występy artystyczne, pokazy sztucznych ogni oraz liczne stoiska z rękodziełem i lokalnymi produktami. Wszystko to sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i z pewnością spędzi tu miło czas.

Wśród wielu atrakcji jarmarku nie można przegapić stoisk z tradycyjnymi ozdobami świątecznymi, takimi jak piękne bombki, stroiki, girlandy czy ozdoby z suszonych owoców. Można tam także kupić wiele przysmaków, w tym lokalne sery, wędliny, miody czy pierniki. Wszystko to zapachniało korzennymi przyprawami i skłoniło do zakupów.

W trakcie Jarmarku Świątecznego w Opolu nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach, gdzie będą mogły zrobić swoje własne ozdoby świąteczne czy udekorować pierniczki. Na najmłodszych czeka również wizyta Świętego Mikołaja, który z pewnością sprawi wiele radości i dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Najważniejszym punktem programu Jarmarku Świątecznego jest oczywiście wieczorny koncert na scenie głównej, który przyciąga tłumy widzów. Zawsze można tu usłyszeć znane i lubiane kolędy oraz pastorałki, które dodają jeszcze więcej klimatu temu wyjątkowemu wydarzeniu.

Jarmark Świąteczny Opole to wyjątkowe miejsce, gdzie można poczuć prawdziwą atmosferę świąt Bożego Narodzenia i zanurzyć się w magiczny klimat. To wydarzenie, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu i cieszyć się wszystkimi jego atrakcjami.