Jarmark Bożonarodzeniowy Bydgoszcz 2023

Jarmark Bożonarodzeniowy Bydgoszcz 2023

 

Szukasz pomysłu na prezent na Boże Narodzenie? Kliknij i sprawdź tutaj – ponad 200 tanich i oryginalnych prezentów dla każdego.

Sprawdź także kalendarze adwentowe 2023 – kliknij.

W sobotę, 18 listopada 2023 rozpocznie się Bydgoski Jarmark Świąteczny

Jarmark Bożonarodzeniowy Bydgoszcz 2023 – W sobotę (19 listopada) otwarto Bydgoski Jarmark Bożonarodzeniowy. Większość świateł była przed włączeniem. Lampki choinkowe zostały włączone przez Prezydenta Bydgoszczy zaledwie 36 dni przed Wigilią.
Oficjalne otwarcie bydgoskiego jarmarku bożonarodzeniowego nastąpiło o godzinie 16:30. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i Prezydent Rady Miasta Monika Matowska zapalili choinkę na Starym Rynku.

Magia Świąt w Bydgoszczy

Rynek otwiera się 19 listopada. Jest to bardzo podobne do poprzedniego roku, kiedy premierę zaplanowano na 20 listopada. Choinki, ozdoby i stragany od kilku dni przyciągają uwagę mieszkańców wędrujących po Starym Mieście. Jej kompilacja została opublikowana na początku listopada, niedługo po Dniu Wszystkich Świętych. dlaczego tak wcześnie? O tym powiedział na niedawnej konferencji prasowej Łukasz Krupa, szef Departamentu Finansów Miasta. – Na forach było dużo emocji, że targi już się rozpoczęły. Odpowiedź jest prosta. Chcąc znaleźć się w czołówce targów w Polsce, trzeba najpierw spełnić warunki dla wystawców z Gdańska, Poznania, Wrocławia i innych.

Ile to wszystko kosztuje?

Instalacja lampek bożonarodzeniowych i utrzymanie infrastruktury stoiska jest kosztowna. Jednak w tym roku miasto wydaje mniej pieniędzy na ozdoby świąteczne. Na oświetlenie przeznaczono 300 tys. zł, a nie 550 zł rok temu. Wystawcy płacą za prąd na około 50 stoiskach. Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w UL w tym roku. Czwarty raz w Mostowej. Lokalizacja zmieniła się w 2018 roku, ale rok 2020 odbył się praktycznie tylko z powodu pandemii. Od czasu zmiany lokalizacji targi cieszą się dużą popularnością, z której miasto jest dumne.

Jarmark Bożonarodzeniowy Bydgoszcz 2022 godziny otwarcia

  • niedziela  – czwartek: godz. 13.00 -20.00
  • piątek, sobota: godz. 13.00 – 21.00
  • Zimowe miasteczko: codziennie od godz. 13.00 do ostatniego klienta.

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków i – często jednodniowych – jarmarków, które dawały mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i potrzeby zimowe na początku zimnej pory roku. W XIV w. powstał zwyczaj zezwalania rzemieślnikom, takim jak wytwórcy zabawek, wikliniarzy czy cukiernicy, na rozstawianie na rynku straganów z drobnymi przedmiotami dawanymi dzieciom na Boże Narodzenie; były też stragany z pieczonymi kasztanami, orzechami i migdałami. W 1296 r. kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu”, aby zaopatrywać ludność wiedeńską. Pierwsza wzmianka o rynku św. Mikołaja w Monachium pochodzi z 1310 roku. W 1384 r. król Wenzel dał miastu Budziszyna prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów.

Przeczytaj także:

Artykuł: „Jarmark Bożonarodzeniowy Bydgoszcz 2022 „