Jarmark Bożonarodzeniowy Gdynia

Jarmark Bożonarodzeniowy Gdynia 2023

W zeszłym roku jarmark bożonarodzeniowy rozpoczął się w Gdyni na początku grudnia. Dziesiątki straganów oferują lokalne przysmaki, ale także pamiątki, kreatywne prezenty świąteczne, a nawet bardzo popularne ręcznie szyte ubrania. Podczas targów zainaugurowano również lampki choinkowe. W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy Gdynia się nie odbędzie, jest to smutna wiadomość dla mieszkańców Gdyni. 

Szukasz pomysłu na prezent na Boże Narodzenie? Kliknij i sprawdź tutaj – ponad 200 tanich i oryginalnych prezentów dla każdego.

Sprawdź także kalendarze adwentowe 2023 – kliknij.

Kontraktu pieniężnego na jarmark bożonarodzeniowy nie podpisaliśmy w tym roku ze względu na ograniczone środki budżetowe – przyznali urzędnicy z Gdyni. W szczególności oznacza to, że Jarmark Bożonarodzeniowy nie odbędzie się. Brak sponsorów.

Jak to było w zeszłym roku? Jarmark Bożonarodzeniowy Gdynia

Będzie magiczna atmosfera, kolorowe światła i wiele wydarzeń, które wprowadzą mieszkańców w niezwykłą atmosferę. W szczególny sposób poczujesz przypływ radości na Placu Grunwaldzkim, który zamieni się w świąteczne miasteczko.
Targi potrwają od 4 do 30 grudnia. Będzie to doskonała okazja do zakupów wyjątkowych dekoracji i upominków oraz oddania się świątecznym kulinarnym inspiracji.

Plac Grunwaldzki zmieni swój wygląd, aby wprowadzić do Gdyni świąteczny klimat. Miasto Bożego Narodzenia, którego nie można przegapić, rozświetli specjalnie na tę okazję przygotowana instalacja oświetleniowa. To jednak nie jedyny powód, dla którego to miejsce przyciągnie Cię jak magnes.

Jarmark Bożonarodzeniowy to przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera tworzona przez wystawców, artystów i ulubionego gościa wszystkich dzieci: Świętego Mikołaja.

Będzie 29 stoisk z bogatą ofertą ozdób choinkowych i pomysłów na prezenty dla najbliższych. Będą m.in.:

  • ręcznie robione ozdoby,
  • stroiki,
  • klejnoty,
  • elementy ceramiczne,
  • zdjęcia
  • Świeca
  • Produkty świąteczne i słodycze – m.in. pierniki, bombonierki, pachnąca kawa i herbata oraz akcesoria do robienia

Oficjalna strona wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych na świecie!

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków i – często jednodniowych – jarmarków. Dawały mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i potrzeby zimowe na początku zimnej pory roku. W XIV w. powstał zwyczaj zezwalania rzemieślnikom, takim jak wytwórcy zabawek, wikliniarzy czy cukiernicy, na rozstawianie na rynku straganów z drobnymi przedmiotami dawanymi dzieciom na Boże Narodzenie; były też stragany z pieczonymi kasztanami, orzechami i migdałami. W 1296 r. kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu”, aby zaopatrywać ludność wiedeńską. Pierwsza wzmianka o rynku św. Mikołaja w Monachium pochodzi z 1310 roku. W 1384 r. król Wenzel dał miastu Budziszyna prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów.

Przeczytaj także:

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdyni to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń na Pomorzu. Przyciąga on co roku tysiące turystów z kraju i zagranicy, którzy chcą poczuć prawdziwą atmosferę świąt Bożego Narodzenia. W tym artykule opiszemy, co warto zobaczyć na tym jarmarku i jakie atrakcje czekają na odwiedzających.

Gdzie jest Jarmark w Gdyni?

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdyni odbywa się na Skwerze Kościuszki, który w tym czasie przemienia się w prawdziwy świąteczny raj. Na stoiskach można znaleźć wiele pięknych ozdób choinkowych, rękodzieła oraz pysznych świątecznych przysmaków. Nie może zabraknąć na nim tradycyjnego grzanego wina, kawy z likierem, pierników i innych specjałów, które wprowadzą w nastrój świąteczny.

Warto zwrócić uwagę na stoiska z regionalnymi produktami. Można tam kupić m.in. oscypki, miody, kiełbasy czy sery. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a smak tradycyjnych polskich specjałów na pewno zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdyni nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach plastycznych i wykonać własne świąteczne ozdoby, a także spotkać się z Mikołajem i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Na Skwerze Kościuszki znajduje się również strefa zabaw, gdzie dzieci mogą się bawić i korzystać z różnych atrakcji.

Co więcej, każdego dnia na Jarmarku odbywają się koncerty i występy artystyczne, które dodatkowo podnoszą świąteczny nastrój. Warto zwrócić uwagę na występy chórów śpiewających kolędy, a także na koncerty zespołów grających muzykę świąteczną.

Jednym z najważniejszych momentów Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdyni jest uroczyste zapalenie świątecznej choinki. To wyjątkowy moment, który przyciąga tłumy ludzi. Choinka, która jest ozdobiona tysiącami lampek, tworzy niesamowitą atmosferę i podkreśla magię świąt Bożego Narodzenia.

W skrócie, Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdyni to wyjątkowe wydarzenie, które wprowadza w magiczny nastrój świąt. To doskonała okazja, aby poczuć prawdziwą atmosferę Bożego Narodzenia.