Jarmark Bożonarodzeniowy Opole godziny otwarcia

Jarmark Bożonarodzeniowy Opole godziny otwarcia

Jeśli zastanawiasz się, kiedy odbędzie się Opolski Jarmark Bożonarodzeniowy 2023, mamy dla Ciebie odpowiedź. Według informacji przekazanych osobom, które chcą wynająć stoisko w Targach Opole, jarmark bożonarodzeniowy na rynku w Opolu potrwa od 25 listopada 2023 od 17:00 do 23 grudnia 2023

Szukasz pomysłu na prezent na Boże Narodzenie? Kliknij i sprawdź tutaj – ponad 200 tanich i oryginalnych prezentów dla każdego.

Sprawdź także kalendarze adwentowe 2023 – kliknij.

Mieszkańcy i goście mogą odwiedzić codziennie od godz. 12:00 do 21:00. W tym roku na imprezie będzie obecnych 60 wystawców. W ofercie znajdują się rękodzieła, ozdoby świąteczne oraz lokalne specjały, takie jak chleb, szynka, miód i sery – wyjaśnia Łukasz Śmierciak, dyrektor reklamy Urzędu Miasta Opola. – W dziale reklam na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jarmark Bożonarodzeniowy Opole godziny otwarcia poniżej.

Jarmark Bożonarodzeniowy Opole godziny otwarcia

SOBOTA 3.12.2023

  • 16:00 – 17:00 Marsz Mikołajów
  • 16:00 – „To właśnie Święta” Koncert Jędrzeja Skiby i Soni Hornatkiewicz
  • 17:00 – Oficjalne rozświetlenie choinki z prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim
  • 17:10 – Finał Marszu Mikołajów – konkursy, koncerty, występy artystyczne.

NIEDZIELA 4.12.2023

  • 12:00 – 17.00 Gra Miejska MonOPOliści
  • 12:00 – 17.00 Akcja zostań św. Mikołajem. Oddaj Krew z radiem Doxa
  • 16:00 – „Dzwonki dzwonią w nas” – koncert zespołu Lemoniada

SOBOTA 10.12.2023

  • 14:00 – Warsztaty dla dzieci
  • 16:00 – MDK – Koncert Laureatów 26. Mikołajkowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej – MDK Opole

NIEDZIELA 11.12.2023
Dzień Niemiecki na Jarmarku Bożonarodzeniowym

  • 15:00 – oficjalne rozpoczęcie – konkurs kolęd w 4 kategoriach
  • 17:30 – ogłoszenie wyników konkursu
  • 17:45 – koncert gwiazdy wieczoru: Close2Jazz

PIĄTEK 16.12.2023

  • 14:00 – 19:00 Świąteczny Konwój Radia Zet – Magiczny Tron Świętego Mikołaja, karaoke, fotobudka, świąteczne plastyczne animacje, strefa gotowania, poczęstunek

SOBOTA 17.12.2023

  • 14:00 – Warsztaty dla dzieci
  • 16:00 – „Christmas Rock&Roll” koncert grupy 4 Żywioły

NIEDZIELA 18.12.2023

  • 14:00 – Warsztaty dla dzieci
  • 16:00 – Spektakl „Zaczarowana Kraina Lodu”

Krótka historia jarmarków w Opolu

Od samego początku targi miały charakter imprezy. W przeciwieństwie do typowego targu (o handlu w Opolu przeczytasz tutaj na naszym blogu), coroczne targi przyciągają handlowców z miejscowości setki kilometrów od Opola. To był też dobry czas. Akrobaci, klauni, a nawet trupy cyrkowe przybyli do miasta, aby stworzyć prawdziwy festiwal sztuki. Już w średniowieczu Opole miało przywilej organizowania dwóch jarmarków w roku, zgodnie z prawem lokalizacyjnym. Święty Wojciech 23 kwietnia i Saint-Lambert 18 września. Nie są to jednak wielkie wydarzenia. Po pierwsze, wiosenne i jesienne targi nie cieszą się popularnością ze względu na duże obciążenie pracą na miejscu. Ludzie są tak zajęci pracą, że nie mają czasu na imprezowanie w mieście. W większości uczestniczyli tylko mieszkańcy miasta, ale nie przyciągnęło to dużej publiczności. mniej skłonni do hazardu.

Pod koniec XV wieku w Opolu odbywały się jeszcze dwa doroczne jarmarki. Tym razem nawiązuje do Objawienia Pańskiego (6.01) i Wszystkich Świętych (1.11). Te dni były zabawne i wkrótce w naszym mieście odbyły się dwa rodzaje corocznych jarmarków. Małe zbiory w kwietniu i wrześniu, duże w styczniu i listopadzie. Najważniejszym z nich jest Dzień Wszystkich Świętych, który trwa 20-30 dni do Adwentu. Zanim pogoda się uspokoi, a morze się uspokoi, w czasie Adwentu ludzie chcą wyjść na spacer.

Jest przodkiem słynnego jarmarku bożonarodzeniowego, który w swojej nowoczesnej formie pojawił się dopiero na początku XIX i XX wieku. Na przykład czas targów zmienia się z roku na rok, w zależności od pogody i temperatury. Dotyczy to zwłaszcza targów styczniowych, które zakończyły się wcześnie z powodu silnych mrozów. Co ciekawe, od 1512 r. Opole również miało prawo obchodzić dzień św. Jana Chrzciciela (13 lipca), ale nigdy nie będzie obchodzone, o czym świadczy brak źródeł historycznych.

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków i – często jednodniowych – jarmarków. Dawały mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i potrzeby zimowe na początku zimnej pory roku. W XIV w. powstał zwyczaj zezwalania rzemieślnikom, takim jak wytwórcy zabawek, wikliniarzy czy cukiernicy, na rozstawianie na rynku straganów z drobnymi przedmiotami dawanymi dzieciom na Boże Narodzenie; były też stragany z pieczonymi kasztanami, orzechami i migdałami. W 1296 r. kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu”, aby zaopatrywać ludność wiedeńską. Pierwsza wzmianka o rynku św. Mikołaja w Monachium pochodzi z 1310 roku. W 1384 r. król Wenzel dał miastu Budziszyna prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów.

Przeczytaj także:

Jarmark Bożonarodzeniowy Opole godziny otwarcia

Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu to coroczne wydarzenie, które przyciąga tysiące turystów z całej Polski. To jedno z największych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w kraju. W tym artykule opiszemy, co warto zobaczyć na tym jarmarku i jakie atrakcje czekają na odwiedzających.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu odbywa się w centrum miasta, na Placu Wolności i ulicy 1 Maja. To piękne miejsce, które w czasie świąt Bożego Narodzenia przemienia się w prawdziwy raj dla miłośników tradycji i klimatu świątecznego. Na stoiskach można kupić piękne ozdoby choinkowe, rękodzieła, a także tradycyjne polskie produkty, takie jak sery, kiełbasy, miody i wiele innych. Na pewno zachwycą również piękne dekoracje i lampki, które tworzą niesamowity klimat.

Jakie atrakcje na Jarmarku?

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Opolu nie brakuje także atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach plastycznych, a także spotkać się z Mikołajem i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Na placu znajduje się również strefa zabaw, gdzie dzieci mogą się bawić i korzystać z różnych atrakcji.

Warto także zwrócić uwagę na liczne koncerty i występy artystyczne, które odbywają się każdego dnia na Jarmarku. Można posłuchać pięknych kolęd i piosenek świątecznych, a także zobaczyć występy teatralne i taneczne. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Jednym z najważniejszych wydarzeń na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Opolu jest uroczyste zapalenie świątecznej choinki. To piękne i wzruszające wydarzenie, które przyciąga tłumy ludzi. Choinka, która jest ozdobiona tysiącami lampek, tworzy niesamowity klimat i podkreśla magię świąt Bożego Narodzenia.

Co więcej, na jarmarku można spróbować tradycyjnych polskich potraw i napojów. Na pewno warto spróbować grzanego wina, kawy z likierem, pierników i innych przysmaków, które wprowadzą w nastrój świąteczny.

W skrócie, Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu to piękne wydarzenie, które wprowadza w magię świąt Bożego Narodzenia. To doskonała okazja, aby poczuć prawdziwą atmosferę świąt i cieszyć się pięknymi ozdobami25 listop