Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2023

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2023
TERMIN: 24 listopada 2023 do 7 stycznia 2024
Szukasz pomysłu na prezent na Boże Narodzenie? Kliknij i sprawdź tutaj – ponad 200 tanich i oryginalnych prezentów dla każdego.
Sprawdź także kalendarze adwentowe 2023 – kliknij.
Wrocław po raz kolejny szykuje się na najpiękniejszy polski jarmark bożonarodzeniowy Wrocław 2023 i w tym roku zawita już od 18 listopada i będzie trwał aż do 31 grudnia. Mało kto wie, ale z roku na rok przybywa tu także turystów z zagranicy, którzy chcą dodać do swojej kolekcji kolejny duży i piękny jarmark świąteczny. Organizatorzy jak zawsze wykazują się ogromnym doświadczeniem i z każdym rokiem jarmark jest jeszcze piękniejszy i jak zawsze inny. Czuć tutaj na prawdę magię świąt i bez problemu może konkurować z innymi zagranicznymi znanymi jarmarkami.

Co znajdziemy na Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2023?
Wrocławski rynek będzie znowu przypominał prawdziwą bajkową scenerię, która towarzyszy nam każdym rokiem oferując setki straganów. Co tam znajdziemy oprócz magii świąt? Na prawdę bardzo dużo od przepięknych i niecodziennych ozdób świątecznych, aż po gorące lane wino, czy czekoladowych pierników. Ale to jeszcze nic, znajdziemy tu także pyszne lokalne dania, a także własnoręcznie robione ozdoby, których jest tu miliony. Co najważniejsze już od 1 grudnia będzie postawiona scena muzyczna, na której nie zabraknie również klimatycznej muzyki. Nie zabraknie tu także kwiatów, słodyczy czy oczywiście najważniejszej rzeczy jaką jest choinka. Zabierz koniecznie ze sobą dzieci, aby mogły podziwiać te wszystkie magiczne stragany, a także okraszone magią widowiska.
Kiedy najlepiej wybrać się Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2023?
Zdecydowanie polecamy pierwsze trzy dni, gdzie będzie najwięcej otwartych straganów, a także każdy kolejny weekend przed świętami bożego narodzenia. W tygodniu może być nieco mniejszy ruch i zainteresowanie i prawdopodobnie niektóra część straganów będzie otwarta krócej bądź wcale. Jak wiadomo weekend jest najbardziej atrakcyjnym czasem na zarobek dla handlujących tam sprzedawców. Oficjalne otwarcie stanowisk odbędzie się 18 listopada o godzinie 10, natomiast oficjalne otwarcie Jarmarku z głównymi atrakcjami odbędzie się o godzinie 18. Druga bardzo ważna data to 2 grudnia i to będzie ten kulminacyjny i najlepszy moment. Tego dnia będzie rozświetlona choinka oraz iluminacje miejskie.
W jakich godzinach będzie otwarty jarmark świąteczny we Wrocławiu?
Jarmark będzie otwarty od godziny 10 do 21, wtedy będą czynne stanowiska z drewnianymi domkami. Miasto zapewni, że to będzie jedna z najpiękniejszych i magicznych świątecznych chwil w Twoim życiu. Dorośli będą zachęcani aromatycznymi grzańcami, a także bardzo smaczne specjały, których nie spotkasz w żadnym innym mieście. Dla dzieci znajdziemy tam m.in świąteczne praliny, gofry tradycyjne oraz bąbelkowe, pierniki, owoce, kołacze węgierskie oraz wiele innych cudownych smakołyków.
Ważne daty funkcjonowania jarmarku świątecznego we Wrocławiu
Zanim wybierzesz się na jarmark sprawdź dokładnie kiedy jest nieczynny, pamiętaj że ludzie mający stragany, również mają swoje rodziny i święta chcą spędzić właśnie rodzinnie, a nie marznąć na rynku we Wrocławiu. Dlatego też poniżej znajdziesz bardzo ważne informacje:
- 24 grudnia 2022 r. (Wigilia) – Jarmark jest nieczynny,
- 25 grudnia 2022 r. (pierwszy dzień Świąt) – Jarmark jest nieczynny,
- 26 grudnia 2022 r. (drugi dzień Świąt) – Jarmark otwarty w godzinach od godz. 13:00 do 21:00,
- 31 grudnia 2022 r. (Sylwester) – domki przemysłowe – sprzedaż do godz. 17:00, wybrane stoiska do godz. 3:00 (1 stycznia 2023 r.).
Jarmark Bożonarodzeniowy historia, skąd się wziął?
Tradycja jarmarków świątecznych sięga aż XII i przywędrowała aż z Austrii do Niemiec, gdzie kolejno wyemigrowała do pozostałych europejskich miast. Najbardziej do popularyzacji jarmarków przyczynili się Niemcy, gdzie praktycznie w każdym mieście je organizowali. W Polsce jest to dość młoda tradycja, która się zakorzeniła na stałe i także przybywa miast, które organizują place i rynki na jarmarki bożonarodzeniowe. Ale to właśnie Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławie, jest tym najpopularniejszym w naszym kraju i raczej już tak pozostanie.
Początki jarmarków wyglądały nieco inaczej niż dzisiaj, stoiska nie obfitowały w ozdoby świąteczne, a głównie w żywność. Sprzedawcy sprzedawali wyroby z sera i mięsa, a głównym zamiarem było przygotowanie się ludności na zimny okres zimowy. Z czasem na stoiskach oprócz wspomnianych wcześniej produktów znajdowały się kosze wiklinowe, wyroby cukiernicze, a także zabawki dla dzieci. I tak każdego roku pojawiało się co raz więcej różnych ciekawych rzeczy, aż do momentu gdzie głównymi atrakcjami zostały ozdoby świąteczne i iluminacje. Mimo wszystko taki jarmark przenosi każdego dorosłego w świat dzieci, gdzie zapominamy o codziennych problemach, rozmarzamy o pięknej magii świąt.
Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych
Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków i – często jednodniowych – jarmarków, które dawały mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i potrzeby zimowe na początku zimnej pory roku. W XIV w. powstał zwyczaj zezwalania rzemieślnikom, takim jak wytwórcy zabawek, wikliniarzy czy cukiernicy, na rozstawianie na rynku straganów z drobnymi przedmiotami dawanymi dzieciom na Boże Narodzenie; były też stragany z pieczonymi kasztanami, orzechami i migdałami. W 1296 r. kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu”, aby zaopatrywać ludność wiedeńską. Pierwsza wzmianka o rynku św. Mikołaja w Monachium pochodzi z 1310 roku. W 1384 r. król Wenzel dał miastu Budziszyna prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów.
Przeczytaj także: